Prezenty na Komunię! zobacz ofertę

Opublikowano Dodaj komentarz

26 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Psa!

Psy od wieków były obok ludzi jako wierni towarzysze, stróże, pracownicy rolni czy terapeuci. Ich zdolności wyczuwania emocji, lojalność i gotowość do niesienia pomocy sprawiły, że stały się niezastąpionymi przyjaciółmi człowieka. Międzynarodowy Dzień Psa to doskonała okazja, aby oddać hołd wszystkim psiakom, które przyniosły nam radość, wsparcie i bezinteresowną miłość. Międzynarodowy Dzień Psa to okazja do celebracji i zastanowienia się nad tym, jak wiele wartości wnosi do naszego życia. Niech to będzie czas radości, wdzięczności i miłości wobec naszych wspaniałych towarzyszy.

Międzynarodowy Dzień Psa to święto Naszych Wiernych PSYjaciół

Każdy, kto ma psa, wie, że to nie tylko zwierzę, ale pełnoprawny członek rodziny. Nasze psy dają nam bezwarunkową miłość, radość i lojalność. Dlatego też Międzynarodowy Dzień Psa, obchodzony 26 sierpnia, jest okazją do uczczenia naszych wiernych przyjaciół na czterech łapach.

Historia Międzynarodowego Dnia Psa

Międzynarodowy Dzień Psa nie ma jednej konkretnej historii czy wydarzenia, które by je zapoczątkowało. Jest to jednak święto obchodzone na całym świecie, by oddać hołd psom i podkreślić ich ważną rolę w naszym życiu. Powstało z inicjatywy wielu organizacji działających na rzecz dobrostanu zwierząt oraz miłośników psów, którzy chcieli podkreślić ich znaczenie i potrzebę szacunku.

Święto to zostało ustanowione w 2004 roku przez amerykańską działaczkę i ekspertkę od psów, Colleen Paige. Data ta nie jest przypadkowa. Kiedy kobieta miała jedynie 10 lat, jej rodzina po raz pierwszy przygarnęła czworonoga, co na zawsze odmieniło jej życie. Początkowo święto miało charakter wyłącznie krajowy, jednak z biegiem czasu zaczęło być celebrowane również w innych krajach. Głównym celem tego święta jest podkreślenie roli oraz znaczenia, jakie psy odgrywają w życiu ludzi, a także promowanie idei adopcji zwierząt ze schronisk i ich odpowiedniej opieki.

Jak świętować Dzień Psa z własnym pupilem?

26 sierpnia to wspaniały dzień, aby Twój pies poczuł się jeszcze bardziej wyjątkowo! Jest to wspaniała okazja, by odłożyć wszystkie obowiązki dnia na bok, aby spędzić razem ze swoim psem wyjątkowy czas.

 1. Zrób ciasto: Dzięki starannie dobranym składnikom możesz zrobić swojemu ulubionemu psiakowi własny tort — upewnij się tylko, że Twój łasuch zje tylko jeden kawałek na raz! W końcu nie ma nic złego w przedłużeniu świętowania o kilka dni!
 2. Zorganizuj zabawę: Zorganizuj spotkanie w parku z ulubionymi kumplami Twojego psa. Nie zapomnij zabrać ze sobą mnóstwa piłek i frisbee, aby wszyscy byli zadowoleni, oraz dużo wody do psiego poczęstunku.
 3. Nauczcie się nowej sztuczki: Wbrew staremu powiedzeniu, nauczenie starego psa nowej sztuczki jest możliwe. Chociaż szkolenie psa jest łatwiejsze, gdy jest młody i bardziej otwarty, szkolenie starszego psa wymaga po prostu więcej czasu, powtórzeń i cierpliwości.
 4. Nie zapomnij o aparacie: Uchwyć niezapomniane momenty i stwórz album ze wspaniałymi chwilami, które dzielisz ze swoim psem. Nie musisz zmuszać psa do pozowania (to prawie niemożliwe!), ale możesz zrobić piękne zdjęcia, gdy jesteś na spacerze, w czasie zabawy, a nawet kiedy spędzacie razem trochę czasu. Nie zapomnij opublikować ich online na swoim ulubionym kanale społecznościowym!
 5. Zagrajcie w nową grę: Czy próbowałeś grać w gry zapachowe ze swoim psem? Od zabawy w chowanego po szukanie smakołyku. Możesz mieć świetną zabawę w domu i ogrodzie, szkoląc swojego psiaka i grając w gry jednocześnie!
 6. Relaks: Czy jest lepszy sposób na zakończenie Międzynarodowego Dnia Psa niż wspólny relaks? Po zabawie z kumplami, nauczeniu się nowych sztuczek i gier, wystąpieniu w sesji zdjęciowej i zjedzeniu ulubionego ciasta, może usiądziecie i wspólnie obejrzycie film o psach? Oczywiście nie możesz przy tym zapomnieć o głaskaniu, drapaniu i przytulaniu swojego psiaka podczas seansu! Dla niego będzie to najlepsze zwieńczenie święta!

Co możesz zrobić dla innych psów w dniu ich międzynarodowego święta?

Twój pies ma szczęście, że ma kochający dom, ale z okazji Międzynarodowego Dnia Psa zastanów się, w jaki sposób możesz pomóc międzynarodowej psiej społeczności.

 1. Będąc wolontariuszem w swojej okolicy możesz pomóc w opiece nad psami, pielęgnacji terenów lub ogrodów, pomóc w jednym z psich sklepów charytatywnych lub pomóc w zajęciach ze szkolenia psów.
 2. Darowizny są zawsze mile widziane w lokalnych ośrodkach ratowania psów. Może to być darowizna żywności, koców lub zabawek dla psów.
 3. Zasponsoruj psa asystującego. Wiemy, jak wyjątkowy jest pies asystujący. Zanim jednak psy zostaną przydzielone nowemu właścicielowi, potrzebują dużo specjalnej opieki, socjalizacji i szkolenia. Sponsorowanie szczeniaka lub psa pomoże wyspecjalizować ich szkolenie i codzienną opiekę, w tym wszelkie koszty weterynaryjne.
 4. Wyprowadzaj innego psa: Niektórzy ludzie nie są w stanie regularnie wyprowadzać swoich psów. Może to być spowodowane tym, że są w pracy, są na zwolnieniu chorobowym lub są w podeszłym wieku i nie mogą sami chodzić daleko. Spacer z psem innej osoby w Międzynarodowy Dzień Psa – i w każdy inny dzień – pomoże zarówno ludziom, jak i psom.

Kilka niesamowitych faktów o naszych psich towarzyszach, o których możesz nie wiedzieć

Wszyscy znamy korzyści płynące z posiadania najlepszego przyjaciela człowieka w naszym domu, ale czy wiesz, że każdy pies ma niesamowite super moce, których człowiek może mu tylko pozazdrości?

 1. Przeciętny pies ma podobne zdolności umysłowe jak 2-letnie dziecko i może nauczyć się 165 słów (podobnie jak 2-letnie dziecko), w tym sygnałów i gestów. Bardziej inteligentne psy mogą nauczyć się 250 słów. Jak myślisz, ile słów rozpoznaje twój pies?
 2. Zmysł węchu Twojego psa jest 100 000 razy lepszy niż u człowieka! Dlatego są w stanie wyczuć twoje uczucia – kiedy człowiek się boi, jego dłonie zwykle się pocą. Dzięki bardzo wrażliwemu nosowi pies może to zwęszyć w pocie i odpowiednio zareagować.
 3. Psy można szkolić w wykrywaniu raka i innych chorób u ludzi. Ten supernos może nawet być w stanie wykryć komórki nowotworowe po prostu przez wąchanie czyjegoś oddechu!
 4. Najdłużej żyjącym psem wpisanym do Księgi Rekordów Guinnessa jest Bluey, australijski pies pasterski. Bluey dożył 29 lat i 5 miesięcy. Żył od 1910 do 1939 roku.
 5. 3 psy podróżowały pierwszą klasą na Titanicu i przeżyły! Były to 2 Pomeraniany i 1 Pekińczyk.
 6. Odcisk nosa psa jest wyjątkowy, podobnie jak odciski palców człowieka.
 7. Najkrótszym psem zarejestrowanym pod względem wzrostu jest Miracle Milly, który ma 9,65 cm w kłębie, co potwierdzono w 2013 roku.
 8. Najwyższym zarejestrowanym psem jest Zeus, dog niemiecki, osiągający niezrównaną wysokość 111,8 cm od podłoża do kłębu – co odpowiada nieco ponad 11 Miracle Milly!
 9.  A jakie super moce ma Twój pies?

Psi celebryci – poznaj kilka psów, których sława obiegła cały świat, a na pewno pół

Oczywiście, istnieje wiele sławnych psów, które zdobyły popularność dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, historiom czy poświęceniu. Oto kilka przykładów:

 1. Hachiko: Ten japoński akita stał się symbolem lojalności i oddania. Hachiko przez wiele lat codziennie czekał na stacji kolejowej na swego właściciela, nawet po jego śmierci. Jego historia została uwieczniona w filmach i książkach, a pomnik Hachiko stoi do dziś na stacji Shibuya w Tokio.
 2. Łajka: To była pierwsza żywa istota wysłana w kosmos. W 1957 roku radziecki statek Sputnik 2 wyniósł na orbitę psa Łajkę. Niestety suczka nie przeżyła lotu, ale jej poświęcenie stało się symbolem postępu naukowego i kosmicznego podboju.
 3. Balto: W 1925 roku w Alasce wybuchła epidemia dyfterii, a dostawy leków były niemożliwe z powodu złej pogody. Balto, lider psiego zaprzęgu, poprowadził ekipę przez trudne warunki i dostarczył lekarstwa, ratując życie wielu ludzi.
 4. Lassie: Ten słynny collie z filmów i seriali telewizyjnych z lat 50. i 60. stał się symbolem odwagi i mądrości. W wielu odcinkach pies ratował swoją rodzinę i przyjaciół przed różnymi niebezpieczeństwami.
 5. Buddy: Był to pies przewodnik dla niewidomego właściciela. Podczas ataku terrorystycznego na World Trade Center 11 września 2001 roku, Buddy uratował życie swojego właściciela, prowadząc go przez schody i uciekając z budynku.
 6. Smoky: Ten mały terier został znaleziony na polu bitwy w czasie II wojny światowej i został maskotką amerykańskich żołnierzy. Smoky służyła również jako pies przewodnik, dostarczając kabli przez podziemne rury na lotnisku Filipin.
 7. Hooch: Psiak zyskał sławę jako główny bohater filmu “Turner i Hooch”. Film opowiadał o niezwykłej relacji między detektywem a psem, który pomagał mu w rozwiązaniu przestępczych zagadek.

Te psy stały się sławne dzięki swoim wyjątkowym cechom, poświęceniu lub spektakularnym osiągnięciom. Każda z tych historii przypomina nam, jak istotne i specjalne są relacje między ludźmi a ich psami.

Dlaczego warto mieć psa?

Pies to zwierzę dla osób w każdym wieku. Nie ma wątpliwości, że psy są niezwykłymi towarzyszami życia, które przynoszą ogromne korzyści ludziom w każdym wieku. Oto kilka powodów, dlaczego warto mieć psa i dlaczego są one idealnymi zwierzętami dla osób w każdym etapie życia:

 1. Wierność i Miłość Bezwarunkowa: Psy są znane ze swojej niezachwianej lojalności i nieocenionej miłości do swoich właścicieli. Ich zdolność do nawiązywania silnych więzi emocjonalnych czyni je doskonałymi towarzyszami dla ludzi w każdym wieku, zapewniając wsparcie i poczucie akceptacji.
 2. Aktywność Fizyczna: Dla osób w młodym wieku, aktywne rasy psów mogą stanowić wspaniałego partnera do aktywności fizycznej. Regularne spacery, bieganie czy zabawy na świeżym powietrzu z psem to świetny sposób na utrzymanie zdrowia i kondycji.
 3. Terapia Emocjonalna: Psy mają zdolność do odczuwania i reagowania na ludzkie emocje. Dlatego też są coraz częściej wykorzystywane jako terapeuci w leczeniu osób cierpiących na stres, lęki czy depresję. Obecność psa może przynieść ulgę w trudnych chwilach.
 4. Rozwój Dzieci: Dla rodzin z dziećmi, pies może stanowić nie tylko wiernego towarzysza zabaw, ale również doskonałą lekcję odpowiedzialności i empatii. Wspólne opiekowanie się psem może pomóc w kształtowaniu wartości społecznych i rozwijaniu zdolności interpersonalnych.
 5. Towarzysz Dla Seniorów: Dla osób starszych, posiadanie psa może być niezwykle korzystne. Pies dostarcza towarzystwa, poprawia nastrój i może być motywacją do aktywności fizycznej. Wspólna codzienna rutyna i odpowiedzialność za psa mogą również pomóc w utrzymaniu zdrowego stylu życia.
 6. Świadczenia Pomocnicze: Psy szkolone jako psi przewodnicy czy psy asystujące mogą być niezastąpioną pomocą dla osób z niepełnosprawnościami. Pomagają w codziennych czynnościach, zapewniając niezależność i większą jakość życia.
 7. Więź Rodzinna: Posiadanie psa może wzmocnić więź w rodzinie. Wspólna troska o pupila, spacery czy wspólne zajęcia związane z psem mogą stać się pretekstem do spędzania jakościowego czasu razem.

Niezależnie od wieku, psy oferują nieocenione korzyści fizyczne, emocjonalne i społeczne. Ich niezastąpiona obecność przynosi radość i wsparcie, czyniąc je idealnymi towarzyszami życia dla każdej osoby.

10 powodów, dlaczego warto adoptować psa ze schroniska?

 1. Dajesz nowy dom: Adopcja psa ze schroniska to szansa na nowe życie dla zwierzęcia. Dając mu dom, zapewnisz mu ciepło, bezpieczeństwo i miłość, której potrzebuje.
 2. Zmniejszasz problem bezdomności: Adopcja z schroniska pomaga w rozwiązaniu problemu bezdomności zwierząt. Dając szansę jednemu psu, pomagasz uwalniać miejsce dla kolejnych potrzebujących zwierząt.
 3. Zyskujesz wdzięczność: Adoptowany pies często wykazuje szczególną wdzięczność wobec swojego opiekuna za drugą szansę. Więź między adoptującym a psem może być niezwykle silna.
 4. Dorosły pies: Schroniska często posiadają psy dorosłe, które są już w pełni wychowane i mają wykształcone nawyki. To znaczy, że unikasz czasochłonnego etapu szkolenia szczeniaka.
 5. Różnorodność charakterów: Schroniska mają psy o różnym charakterze, temperamentach i potrzebach. To pozwala znaleźć psa, który najlepiej pasuje do Twojego stylu życia i osobowości.
 6. Często są zdrowe: Psy w schroniskach są regularnie badane przez weterynarzy i przygotowywane do adopcji. Często są odrobaczone, zaszczepione i wysterylizowane.
 7. Oszczędzasz pieniądze: Adopcja psa ze schroniska jest zazwyczaj tańsza niż zakup rasowego szczeniaka od hodowcy.
 8. Promujesz etyczne traktowanie zwierząt: Wybierając adopcję, pokazujesz, że wspierasz etyczne traktowanie zwierząt i walczysz z handlem zwierzętami.
 9. Tworzysz miejsce dla nowych przyjaciół: Adoptując psa, dajesz szansę innym zwierzętom na znalezienie opieki w schronisku.
 10. Łączysz się z społecznością: Adoptując psa ze schroniska, stajesz się częścią społeczności zwierzęcych miłośników i możesz uczestniczyć w wydarzeniach i akcjach charytatywnych.

W adopcji psa ze schroniska tkwi wiele wartości, a wybór tego kroku może przynieść ogromną radość zarówno Tobie, jak i wybranemu czworonogowi.

Ekipa Świstaka to wielcy miłośnicy zwierząt! Czasem zdarza się, że nasi PSIjaciele przychodzą z nami popracować. W naszej ofercie więc nie może zabraknąć produktów dla psiaków i ich człowieków. Sprawdźcie koniecznie naszą kategorię dla psiarza! My oraz nasze kochane, kudłate, krótkowłose, małe, duże, rasowe i kundelki pieski zapraszamy do zwiedzania naszego sklepu!

 

 

 

 

 

Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bądź na bieżąco