Prezenty na Komunię! zobacz ofertę

Opublikowano Jeden komentarz

Pamiętnik — jak zacząć pisać? Gdzie kupić?

Po co pisać? Zalety z prowadzenia pamiętnika.

Odkrycie indywidualnego „ja”.

Często podświadomość podpowiada nam sposób, w jaki chcemy decydować o swoim życiu na różnych polach jak relacje, kariera czy drobne decyzje każdego dnia. Dzięki zapisaniu przemyśleń myśli trafiają z naszej podświadomości do świadomości, co pomaga w poznaniu samego siebie.

Po co pisać? Zalety z prowadzenia pamiętnika.

Odkrycie indywidualnego „ja”.

Często podświadomość podpowiada nam sposób, w jaki chcemy decydować o swoim życiu na różnych polach jak relacje, kariera czy drobne decyzje każdego dnia. Dzięki zapisaniu przemyśleń myśli trafiają z naszej podświadomości do świadomości, co pomaga w poznaniu samego siebie.

Wyładowanie emocji. Rozpoznanie uczuć.

Prowadząc pamiętnik pełen osobistych przeżyć, nie da się pominąć pisania o uczuciach. Pod wpływem emocji możemy zaobserwować nie tylko inny sposób pisania, czy dobór słów. Zmienia się także nasze pismo, jego czytelność czy wielkość liter. Czynność pisania stanowi zatem podwójną korzyść w postaci uporządkowania uczuć oraz wyładowania emocji.

Możliwość powspominania. Powrót w przeszłość.

Ulotna pamięć zawodzi nas każdego dnia. Nie trudno przypomnieć sobie sytuację, kiedy wspólnie z bliskimi wspominamy przeszłość i każdy pamięta ją nieco inaczej. Rozmawiając, często udaje się dojść do prawdy, ale nieraz brakuje tego czegoś, co upamiętniłoby wydarzenie. Wyobraź sobie, że wtedy Ty sięgasz po pamiętnik lub dziennik. Wertujesz pomiędzy datami, aż trafiasz na ten dzień i przypominasz wszystkim, co naprawdę się działo owego dnia. Do wspomnień jednak nie potrzeba dyskusji, wystarczy wolny wieczór i pamiętnik, by wrócić w przeszłość.

Odpowiedzialność — nauka organizacji.

W pracy lub w szkole musimy na bieżąco zapamiętywać daty spotkań, deadline’y czy inne ważne wydarzenia. Nic tak nie pomaga zorganizować czasu, jak dziennik. Jeśli wiesz, że masz problem z pamięcią — pisz. Wkrótce, będąc skrupulatnym staniesz się mistrzem i nic Cię nie zaskoczy. Może chcesz nauczyć pilności Twoją pociechę? Dziennik będzie stanowił pierwszy krok ku lepszej organizacji i odpowiedzialności.

Większa skuteczność – definiowanie celów.

Specjaliści do niedawna definiowali 5 podstawowych cech, które musi zawierać cel, aby był gotowy do realizacji. Wg metody SMART cel musi być sprecyzowany, mierzalny, ambitny, realny i terminowy. Niedługo potem metodę przeformułowano na SMARTER. Dodając do skrótu nowe dwie cechy: emocjonujący oraz zapisany (z ang. recorded), bo to właśnie zapisane w dzienniku cele są bardziej możliwe do spełnienia. Ich realizacja stanie się dużo prostsza, a droga do nich już o jeden krok krótsza.

Pomysły na prowadzenie pamiętnika

Na pamiętnik warto mieć pomysł. Wybierz jeden, który najbardziej Ci odpowiada lub stwórz pamiętnik, w którym pomieszasz kilka z nich.

Pomysł

O czym pisać?

Zapisywanie przemyśleń i uczuć

Jak się dzisiaj czuję? Co uważam o …?

Dziennik/kalendarz

Co się działo tego dnia? O czym muszę pamiętać?

Uporządkowanie pragnień i wartości

O czym marzę? Jaki mam cel na ten tydzień/miesiąc? Co mi się udało?

Pamiętniki z wakacji (ze zdjęciami)

Gdzie i kiedy zostało zrobione to zdjęcie? Co się wtedy wydarzyło?

Jak zacząć pisać pamiętnik? Kilka zasad, o których warto pamiętać

  1. Forma

Pierwsza zasada to brak zasad. Porzuć szkolne formułki pisania pamiętnika. Pisanie powinno sprawiać Ci przyjemność i dawać satysfakcję. Jeśli chcesz, możesz sugerować się zasadami. Możesz też stworzyć je samodzielnie.

  1. Częstotliwość

Regularne pisanie pamiętnika sprawdzi się u osób, dla których pisanie ma stać się odprężającą, refleksyjną rutyną każdego dnia. Nie musi jednak tak być! Jeśli tylko chcesz, możesz otworzyć pamiętnik w dowolnej chwili i umieścić w nim co tylko zechcesz.

  1. Zawartość

Treść nie musi być tylko słowna. Album ze zdjęciami to też swojego rodzaju pamiętnik. Jeśli chcesz wzbogacić go o tekst zacznij od krótkich podpisów. A może Twój pamiętnik to nie tylko słowo, ale i rysunki? Naszkicowanie nawet zupełnie infantylnej ilustracji do każdego wpisu urozmaici i wprowadzi ducha do każdego pamiętnika.

Gdzie schować pamiętnik?

Nosząc dziennik przy sobie, warto go podpisać. Równocześnie, aby zachować prywatność, można zaopatrzyć się w kłódkę lub inne zabezpieczenie. Wówczas należy pamiętać, by dane posiadacza znajdowały się na okładce lub z tyłu pamiętnika. Jeżeli preferujesz znaleźć miejsce do przechowywania pamiętnika w domu, wybierz miejsce, do którego nikt nie zagląda. Może to być w kartonie pod łóżkiem, możesz umieść go nawet w komodzie pomiędzy skarpetkami. Na pewno z łatwością znajdziesz miejsce na schowanie swojego pamiętnika.

Jak się zmotywować? Gdzie kupić pamiętnik?

Pierwszy krok to kupno pamiętnika pozornie najmniej ważny. Jednak dużo prościej zmotywować się do pisania w ładnym pamiętniku niż zwykłym notesie. Warto zadbać o to by był on dobrze dobrany do naszej estetyki, ale i do tematyki, w której chcemy pisać. Pamiętnik jest także wspaniałym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby, nie tylko dziecka. Wybierając taką formę upominku warto zainwestować w spersonalizowany pamiętnik. Imię na okładce z pewnością zachęci każdego do pisania.

Dowiedz się więcej

1 komentarz do “Pamiętnik — jak zacząć pisać? Gdzie kupić?

  1. Kupiłam u was taki notes dla córki. Musze przyznać że nie byłam przekonana, ale się spodobał i w sumie to dobry pomysł. Polecam innym rodzicom 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bądź na bieżąco