Opublikowano Dodaj komentarz

Jak składać serwetki na stole sylwestrowym?

Jak składać serwetki na stole sylwestrowym

Zbliża się koniec roku, organizujesz przyjęcie, dużo gości, stół pełen pysznych przekąsek i napojów, ale patrząc na niego, czegoś Ci brakuje. Może jednak przydałaby się jakaś dekoracja? Ozdobne świece, figurki czy stroiki to już trochę “oklepany” temat, dlatego możesz zaskoczyć wszystkich i przygotować ozdoby z serwetek, które będą przyciągały wzrok i intrygowały swoimi wymyślnymi kształtami. Oprócz zastosowań praktycznych będą miały także walor artystyczny. Razem ze Świstakiem zabieramy się do roboty! Pokażemy, jak składać serwetki na stole sylwestrowym, aby impreza od samego początku była zaskakująca.

Trochę historii

Składanie serwetek ma swoje początki w latach siedemdziesiątych, jednak nie tych, w których królowali hipisi. Musimy się cofnąć o jakieś 150 lat. To wtedy zaczęła się produkcja na szeroką skalę serwetek papierowych i flizelinowych. Czasy rewolucji przemysłowej, a co za tym idzie, wytworne posiłki wśród znamienitych osobistości, sprawiły, że na dobre zaczęto interesować się składaniem serwetek, co w pewnym momencie stała się formą sztuki. Pierwszą publikacją, która prezentowała składanie serwetek krok po kroku, była książka autorstwa pani Beeton wydana w 1861 roku. To tyle na temat historii. Przejdźmy teraz do czasów obecnych.

Od czego zacząć?

Składanie serwetek sylwestrowych na stole sylwestrowym to prosty, a jednocześnie złożony proces, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Najważniejszy jest materiał, z którego wykonane są serwetki, dlatego według Świstaka najlepiej wybierać takie, które z łatwością poddadzą się składaniu. Tradycyjne papierowe to podstawowa opcja, która może zagościć na stole. Są one wygodne i niskim kosztem możemy za ich pomocą wykonać niezwykle interesujące dekoracje naszego stołu sylwestrowego. Najpopularniejsze stały się te wykonane z flizeliny, na których dodatkowo mogą być wytłoczone trójwymiarowe elementy, nadające efekt „WOW”. To materiał niezwykle wytrzymały i łatwo poddający się obróbce, dlatego polecany jest do wykonywania różnorodnych dekoracji, które muszą przetrwać próbę czasu. Różnorodność rozmiaru, wzorów i kolorystyki pozwala dobrać je do dodatków na stole tak, aby tworzyły jednolitą kompozycję. Kiedy już mamy gotowe serwetki, należy przejść do upiększania.

Niebanalne kształty

Kiedy już przygotowaliśmy stanowisko do pracy i razem ze Świstakiem wygrzebaliśmy z czeluści internetu trochę pomysłów, to możemy przystąpić do działania. Sposoby składania serwetek sylwestrowych to materiał na oddzielną książkę, ale spróbujmy wykorzystać kilka motywów, które sprawdzą się nie tylko na imprezie sylwestrowej. Jedną z prostszych do wykonania konstrukcji jest czapeczka, i żeby nie trzeba było kombinować, poniżej krok po kroku Świstak opisał cały proces.

 1. Bierzemy serwetkę i całkowicie ją rozkładamy. Teraz łapiemy za dowolny narożnik na dole i składamy ją po przekątnej, otrzymując trójkąt;
 2. Dolne narożniki łączymy z wierzchołkiem trójkąta i przewracamy serwetkę na drugą stronę, pamiętając, aby obrócić ją w poziomie;
 3. Znowu składamy serwetkę po przekątnej tak, aby dolne narożniki powędrowały do góry;
 4. Zewnętrze końcówki zwiń do tyłu, a dla stabilizacji wsuń narożniki jeden w drugi. 
 5. GOTOWE!

Prawda, że proste? Trochę ćwiczeń i dojdziesz do wprawy. To teraz przejdźmy do trochę trudniejszych kompozycji. Co powiesz na wachlarz? Ale nie taki, który pomaga schłodzić się w upalne dni. Tym razem Świstak proponuje dekoracyjną formę do postawienia na stole, która pięknie się prezentuje i zachwyca jednocześnie swoją prostotą i elegancją. Świstak w tym celu przygotował krótki poradnik, jak to zrobić.

 1. Złóż serwetkę na pół i kieruj linię złożenia do góry;
 2. Narożniki zaginaj do środka, tworząc z każdego z nich harmonijkę;
 3. Składając serwetkę wzdłuż linii środkowej, złącz ze sobą marszczenia tak, aby znalazły się na zewnętrznej stronie;
 4. Luźne narożniki zegnij i połącz je z górnym wierzchołkiem serwetki;
 5. Po dociśnięciu dolnej części gotową ozdobę możesz ustawić na talerzu.

Skoro czapeczkę i wachlarz masz już opanowane, warto zainteresować się wzorami, które zachwycają swoją elegancją i nadadzą prestiżu wydarzeniu, jakim jest przyjęcie sylwestrowe. Jedną z trudniejszych form do uzyskania jest kwiat lotosu. Będzie się ona prezentowała zjawiskowo na talerzu. W tym celu poza serwetką uzbrój się także w cierpliwość. Świstak mówi, że nie będzie łatwo, ale z tym opisem z pewnością sobie poradzisz:

 1. Na początek rozłóż serwetkę tak, aby miała kształt kwadratu;
 2. Następnie wszystkie rogi zagnij do środka;
 3. Teraz odwróć serwetkę na drugą stronę i ponownie wszystkie rogi złóż do środka;
 4. Wszystkie krawędzie dokładnie dociśnij;
 5. Przytrzymując środek serwetki, sięgnij od spodu za róg i wyciągnij go delikatnie na zewnątrz, formując kształt liścia;
 6. Podobnie zrób z pozostałymi narożnikami;
 7. Gotowe. Dla lepszego efektu środek serwetki można ozdobić kwiatem.

Jedną z ciekawszych propozycji na serwetkę sylwestrową to wykonanie z niej podkładki z kieszonką, w której można umieścić sztućce. Będzie ona jednocześnie praktycznym i dekoracyjnym elementem wystroju. Po kilku słowach wstępu przejdźmy do działania i w kilku prostych krokach spróbujmy wykonać to dzieło:

 1. Bierzemy kwadratową serwetkę i składamy podwójnie, aby stworzyć mniejszy kwadrat;
 2. Teraz szukamy wolnych rogów i ustawiamy serwetkę tak, aby znalazły się one w górnej części;
 3. Zwijamy pierwszą warstwę do połowy, tworząc rulon;
 4. Podobnie postępujemy z drugą warstwą, aby obydwa rulony zachodziły na siebie;
 5. Trzecią warstwę składamy pod spód, aby krawędź miała ok. 2 centymetry odstępu od rulonów;
 6. Delikatnie dociskamy całość i obracamy na drugą stronę;
 7. Boki serwetki składamy do środka, żeby krawędzie zetknęły się ze sobą i odwracamy całość;
 8. Et Voila, udało się. Teraz w powstałe kieszonki można włożyć sztućce i ułożyć je na talerzu.

Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości, wykorzystaj motyw kwiatowy, który sprawdzi się nie tylko na zabawie sylwestrowej, ale również na innych spotkaniach towarzyskich. Doskonale do tego nadaje się róża, a z pomocą Świstaka uporasz się z tym zadaniem w mgnieniu oka. Zaczynamy:

 1. Potrzebujesz do tego celu serwetki o wymiarach minimum 50 × 50 cm w dowolnym kolorze;
 2. Składamy ją wzdłuż przekątnej, formując trójkąt;
 3. Następnie tworzymy harmonijkę, zaginając materiał wzdłuż przekątnej. Jej szerokość zależy od nas samych. Po pewnym czasie i kilku próbach dojdziesz do tego, jaka będzie odpowiednia;
 4. Tak złożoną serwetkę zwijamy w rulon, zaczynając dość ciasno, a w miarę zawijania luzujemy;
 5. Końcówkę zakładamy pod spód lub całość umieszczamy w wysokim naczyniu, takim jak kieliszek czy miseczka;
 6. Na koniec dla lepszego efektu formujemy płatki róży, aby uzyskać idealny kształt.

A teraz coś, co z pewnością zostanie w pamięci gości na dłużej, czyli jak złożyć dwie serwetki w jeden motyw. Przykładem będzie tutaj garnitur, którego wykonanie wymaga trochę ćwiczeń, ale z pomocą Świstaka nie będzie to takie trudne. Potrzeba będzie dwóch serwetek najlepiej w kontrastujących kolorach. Zestawienie bieli z czerwienią lub żółtym będzie idealne. Dobrze, jeśli serwetka w ciemniejszym kolorze będzie trochę mniejsza. Skoro już mamy na czym pracować, to pora na część praktyczną. Oto krok po kroku jak wykonać garnitur z serwetek:

 1. Jasną serwetkę składamy wzdłuż przekątnej, formując trójkąt. Podobnie postępujemy z drugą serwetką;
 2. Ciemną serwetkę umieszczamy na jasnej tak, aby przekątne nachodziły na siebie;
 3. Zaginamy krawędź do środka na wysokość ok. 1-2 cm;
 4. Przytrzymujemy całość i odwracamy na drugą stronę;
 5. Oba rogi składamy do środka, pamiętając, aby w górnej części zostawić pomiędzy nimi odstęp;
 6. Dociskamy delikatnie całość i odwracamy na drugą stronę;
 7. Boczne narożniki składamy do środka, żeby na siebie zachodziły;
 8. Dolną część zawijamy do góry. Aby całość się nie rozpadła, możemy użyć szpilki;
 9. Odwracamy i gotowe. Dla dekoracji dodajemy czarną tasiemkę imitującą krawat.

Skoro już wiesz, na czym polega składanie serwetek sylwestrowych, to może warto oprócz nich przyozdobić stół kilkoma innymi gadżetami. Świstak podpowiada, że nieodłącznym elementem takiej imprezy są czapeczki z ciekawymi wzorami i napisami zwiastującymi przyjście Nowego Roku. Balony też powinny się pojawić jako dekoracja. Napisy w stylu Happy New Year czy też Szczęśliwego Nowego Roku w modnym, złotym kolorze to tylko niektóre z propozycji, jakie mogą pojawić się na imprezie. Dzięki takim prostym ozdobom wieczór w gronie znajomych i przyjaciół będzie niezapomnianym przeżyciem. Dodatkowo jeśli wyposażymy się w akcesoria, takie jak śmieszne wąsy czy okulary, sesja zdjęciowa wyjdzie znacznie weselsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *