Dzień Herbaty – ciekawostki
Na czym polega wyjątkowość napoju herbacianego, sprawiająca, że Dzień Herbaty przypada dwa razy w roku, a nie jeden raz, tak jak przyjęło się w przypadku innych świąt?
Fakty są takie, że u źródeł tego święta jest sam proces produkcji herbaty i chęć zaprezentowania podmiotów, które zajmują się zbiorem liści herbaty i wytwarzaniem napoju w procesie suszenia listków herbaty. Święto ustanowione zostało przez ONZ, aby promować herbatę na całym świecie oraz zwiększyć zapotrzebowanie na nią. Herbata jest głównym źródłem przychodów w krajach rozwijających się i odgrywa dużą rolę w rozwoju tych państw.
Międzynarodowy Dzień Herbaty początkowo obchodzony był 15 grudnia. ONZ przychyliło się do prośby Chin i wybrało 21 maja jako Święto Herbaty. Dlaczego? Grudzień nie nadaje się do celebrowania takiego święta, dlatego, że w tym miesiącu nie ma nowych zbiorów ani świeżych liści, w odróżnieniu od maja, gdy producenci herbaty mają największe zbiory i wtedy pojawiają się najbardziej cenne świeże listki. Ustanowienie daty Dnia Herbaty wiosną miało o wiele większy sens, ponieważ wiosną na rynek trafiają liście z pierwszych po zimie zbiorów, które są bardziej aromatyczne, mocniejsze i cenniejsze.
Spożywanie herbaty przynosi korzyści zdrowotne i poprawia samopoczucie. W wielu społeczeństwach ma również znaczenie kulturowe. Przykładem jest angielska tradycja spożywania herbaty o 17.00, znana na świecie jako: five o’ clock.
Warto nadmienić w ramach ciekawostki, że herbata nie ma w ogóle kalorii, o ile rzecz jasna nie zostanie posłodzona cukrem, miodem ani innym słodzikiem.
Napary z herbaty sprawdzają się nie tylko zimą, ale także latem, choć w Polsce konsumenci raczej niechętnie sięgają po herbatę w cieplejsze dni, co jest ogromnym błędem, gdyż ta doskonale studzi pragnienie!
Jak działa herbata?
Działanie herbaty jest uzależnione od tego, jaki rodzaj wybierzesz, żeby samodzielnie delektować się herbacianym naparem lub wręczyć konkretny gatunek bliskiej osobie.
Najpopularniejsze odmiany herbaty to:
- herbata zielona,
- herbata biała,
- herbata czarna,
- herbata czerwona.
Herbata zielona – to jeden z najbardziej rozpowszechnionych w Polsce gatunków herbaty. Zawiera w sobie kompleks witamin A, C, E, K oraz B. Do zaparzania herbaty zielonej możesz wykorzystać wodę w temperaturze około 80 stopni Celsjusza przez 1 – 3 minuty. Jak działa?
- wspiera organizm w procesach trawiennych,
- oczyszcza,
- wspomaga pracę mózgu,
- działa bakteriobójczo,
- spowalnia procesy starzenia skóry.
Herbata biała – ma szczególne właściwości zdrowotne, a optymalny czas jej parzenia to od 3 do 6 minut w temperaturze do 70 stopni Celsjusza. Jak działa?
- obniża ciśnienie krwi,
- obniża poziom cholesterolu,
- ma działanie antyoksydacyjne.
- wspomaga koncentrację.
Herbata czarna – to najpopularniejszy rodzaj herbaty. Parzy się ją w temperaturze około 95 stopni Celsjusza przez 2 – 3 minuty. Jak działa?
- wzmacnia naczynia krwionośne,
- działa przeciwmiażdżycowo,
- zawarta w czarnej herbacie tanina dobrze wpływa na układ pokarmowy,
- pomaga przy zatruciach pokarmowych
- ułatwia trawienie ciężkich potraw.
Herbata czerwona – ten rodzaj herbaty różni się znacząco od pozostałych gatunków. Parzy się ją w temperaturze około 90 stopni Celsjusza przez 2 – 4 minuty. Jak działa?
- obniża poziom cholesterolu,
- zawiera przeciwutleniacze,
- obniża poziom cholesterolu,
- reguluje ciśnienie krwi,
- przyspiesza metabolizm.
Wiesz już, jak postępować z poszczególnymi gatunkami herbaty, by wydobyć ich najcenniejsze właściwości. Świętując Dzień Herbaty filiżanką białej, czarnej, zielonej lub czerwonej herbaty, wpływasz w bardzo korzystny sposób na swoje zdrowie. Picie herbaty to:
- wspomaganie układu odpornościowego człowieka,
- działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne,
- poprawa procesów trawiennych,
- wzmocnienie skupienia i pracy mózgu,
- szansa na wprowadzenie organizmu w stan odprężenia i koncentracji.
Masz już komplet najważniejszych informacji na temat herbaty i możesz śmiało cieszyć się jej niepowtarzalnym smakiem i korzystać z prozdrowotnych właściwości.