Po co pisać? Zalety z prowadzenia pamiętnika.
Odkrycie indywidualnego „ja”.
Często podświadomość podpowiada nam sposób, w jaki chcemy decydować o swoim życiu na różnych polach jak relacje, kariera czy drobne decyzje każdego dnia. Dzięki zapisaniu przemyśleń myśli trafiają z naszej podświadomości do świadomości, co pomaga w poznaniu samego siebie.
Wyładowanie emocji. Rozpoznanie uczuć.
Prowadząc pamiętnik pełen osobistych przeżyć, nie da się pominąć pisania o uczuciach. Pod wpływem emocji możemy zaobserwować nie tylko inny sposób pisania, czy dobór słów. Zmienia się także nasze pismo, jego czytelność czy wielkość liter. Czynność pisania stanowi zatem podwójną korzyść w postaci uporządkowania uczuć oraz wyładowania emocji.
Możliwość powspominania. Powrót w przeszłość.
Ulotna pamięć zawodzi nas każdego dnia. Nie trudno przypomnieć sobie sytuację, kiedy wspólnie z bliskimi wspominamy przeszłość i każdy pamięta ją nieco inaczej. Rozmawiając, często udaje się dojść do prawdy, ale nieraz brakuje tego czegoś, co upamiętniłoby wydarzenie. Wyobraź sobie, że wtedy Ty sięgasz po pamiętnik lub dziennik. Wertujesz pomiędzy datami, aż trafiasz na ten dzień i przypominasz wszystkim, co naprawdę się działo owego dnia. Do wspomnień jednak nie potrzeba dyskusji, wystarczy wolny wieczór i pamiętnik, by wrócić w przeszłość.
Odpowiedzialność — nauka organizacji.
W pracy lub w szkole musimy na bieżąco zapamiętywać daty spotkań, deadline’y czy inne ważne wydarzenia. Nic tak nie pomaga zorganizować czasu, jak dziennik. Jeśli wiesz, że masz problem z pamięcią — pisz. Wkrótce, będąc skrupulatnym staniesz się mistrzem i nic Cię nie zaskoczy. Może chcesz nauczyć pilności Twoją pociechę? Dziennik będzie stanowił pierwszy krok ku lepszej organizacji i odpowiedzialności.
Większa skuteczność – definiowanie celów.
Specjaliści do niedawna definiowali 5 podstawowych cech, które musi zawierać cel, aby był gotowy do realizacji. Wg metody SMART cel musi być sprecyzowany, mierzalny, ambitny, realny i terminowy. Niedługo potem metodę przeformułowano na SMARTER. Dodając do skrótu nowe dwie cechy: emocjonujący oraz zapisany (z ang. recorded), bo to właśnie zapisane w dzienniku cele są bardziej możliwe do spełnienia. Ich realizacja stanie się dużo prostsza, a droga do nich już o jeden krok krótsza.
Kupiłam u was taki notes dla córki. Musze przyznać że nie byłam przekonana, ale się spodobał i w sumie to dobry pomysł. Polecam innym rodzicom 🙂