Prezenty na Komunię! zobacz ofertę

Opublikowano Dodaj komentarz

Kalendarz Adwentowy – historia oraz współczesne wersje

Kalendarz adwentowy w postaci materiałowego skrzata, który na dużej czapce z filcu, na którym znajdują się kieszonki z numeracją.

Skąd nazwa?

Nazwa kalendarz adwentowy wzięła się z jednej z nazw okresów liturgicznych, które obowiązują w Kościele. Jednym z nich jest właśnie ADWENT, który trwa cztery tygodnie, zaczynając od niedzieli najbliższej święta św. Andrzeja, który był jednym z apostołów.
Słowo ADWENT wywodzi się od łacińskiego słowa, który miał oznaczać przyjście.

Pochodzenie nazwy kalendarz adwentowy

Odliczanie do narodzin Jezusa jest właśnie okresem, który kościół nazywa Adwentem. Od tej nazwy wziął się popularny trend odliczania dni do Świąt Bożego Narodzenia za pomocą powszechnie znanego gadżetu, jakim jest kalendarz adwentowy. Obecnie przyjmuje on wiele różnych i kreatywnych postaci i kształtów, jednakże jeden z pierwszych kalendarzy adwentowych powstał w Niemczech, jak wiele innych tradycji związanych z obchodami Bożego Narodzenia.
Pierwsze kalendarze adwentowe pojawiły się już na początku XIX w. mimo że z początku były to praktyka zapalania codziennie jednej świecy bądź nieco prościej, w formie znakowania kolejnych dni adwentu rysując kreski na drzwiach domu.

 

Kto stworzył pierwszy kalendarz adwentowy

Pierwszy kalendarz adwentowy w formie drukowanej miał powstać w połowie XIX w., który zaczęto w dość szybki czasie urozmaicać, dekorować oraz modyfikować. Dodanie drzwiczek do kalendarza adwentowego zawdzięczamy drukarzowi niemieckiemu Gerardowi Langowi. Taką wersję kalendarza znamy do dziś,i warto wspomnieć, że  jest to jedna z najbardziej popularnych form, znana i ceniona do dziś. K

Kalendarz adwentowy, w którym za popularnymi drzwiczkami skrywa się czekolada, pojawił się w połowie XX i w bardzo szybkim czasie rozprzestrzenił się na cały świat. Ludzie oszaleli na punkcie kalendarzy adwentowych w postaci bombonierki z okienkami, za którymi skrywa się czekoladka na każdy dzień adwentu, odliczając od 1 do 24 grudnia.

Inne formy kalendarza adwentowego

Obecnie kalendarze adwentowe można spotkać w bardzo różnych formach i aranżacjach. Niektóre możesz kupić, inne wykonać samemu w domu, lub po prostu wzbogacić wersję wyjściową. Kalendarz adwentowy z tabliczką i prezencikami na każdy dzień.

 

W tej wersji na czasomierz świąteczny składa się tarcza z dekoracją świąteczną, do której należy przymocować 24 pakuneczki. Każdą z torebek kalendarza należy wypełnić według uznania, następnie opakowanie zakleić etykietą z numerkiem, który odpowiada kolejności dni w grudniu. W środku, w zależności od tego, dla kogo to będzie kalendarz adwentowy może znaleźć się smakołyk, inny na każdy dzień. Mogą to też być inne niespodzianki, np. drobne ozdoby, przypinki czy gadżety.

 

 

Kolejną ciekawą wersją kalendarza adwentowego jest pudło z woreczkami, w których znajdują się puzzle. Na każdy dzień przypada jeden woreczek z puzzlem, który należy codziennie wyciągać i dokładać kolejną część układanki. W dniu Wigilii Bożego Narodzenia, gdy ostatnia część układanki będzie do rozpakowania – powstanie wyjątkowy obrazek świąteczny, który stworzyły puzzle, będące tym razem zamiast czekoladek, elementami układanki adwentowej.

Święta Bożego Narodzenia i czas oczekiwania to również czas budowania więzi rodzinnych i czynienia dobra wokół siebie. Dlatego w naszej ofercie znajdziecie również kalendarz adwentowy dla par. Dlaczego dla par? Ponieważ tworzy go bombonierka z 24 krówkami, oczywiście jedna krówka na jeden dzień. Jednak to nie wszystko. Oprócz słodkości na każdy dzień adwentu przypada zadanie do wykonania, które skrywa się na papierku, w który owinięta jest krówka. Są to zadania, które para ma wykonać wspólnie. Polega to na umilaniu sobie czasu w okresie adwentu, aby wspólnie przygotowywać się do tego wyjątkowego dnia.

Kalendarz adwentowy jako dekoracja

W naszych propozycjach znajdziecie również kalendarz adwentowy trwały. To nic innego jak ozdoba świąteczna, którą należy wyeksponować w domu, tak aby wszyscy domownicy mogli wspólnie odliczać dni do Świąt Bożego Narodzenia.
W tym roku zaprosiliśmy do pomocy skrzata, na którego dostojnej czapie znajdują się 24 kieszonki, w które codziennie należy przekładać zawieszkę symbolizującą obecny dzień.
Materiałowy skrzat posiada bonus w postaci 25 kieszonki, którą trzyma w ręce, tam już trafia zawieszka po
Wigilii.

Kieszonki możecie wypełnić niespodziankami, może to być karteczka z aforyzmem na każdy dzień, zadaniem do wykonania przez całą rodzinkę. To,w jaki sposób wypełnicie kieszonki, zależy tylko i wyłącznie od Was i Waszej kreatywności.

Niech czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia będzie wspólnym odliczaniem dni, oczywiście z małym wsparciem. Kalendarz adwentowy niech co dzień mobilizuje do wspólnego działania i dzielenia się miłością, życzliwością i pomocą.

Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bądź na bieżąco