Prezenty ślubne dla Pary Młodej zobacz

Opublikowano Dodaj komentarz

Jak napisać zaproszenie na Twoje wyjątkowe wydarzenie?

Szykujesz wspaniałe przyjęcie dla siebie lub Twojego dziecka, jednak nie wiesz, w jaki sposób stworzyć idealne zaproszenie? Nie jesteś pewien, jak powinno prawidłowo wyglądać i co w nim zawrzeć? Świstak radzi, jak poprawnie napisać zaproszenie. Zapraszamy do lektury!

Szykujesz wspaniałe przyjęcie dla siebie lub Twojego dziecka, jednak nie wiesz, w jaki sposób stworzyć idealne zaproszenie? Nie jesteś pewien, jak powinno prawidłowo wyglądać i co w nim zawrzeć? Świstak radzi, jak poprawnie napisać zaproszenie. Zapraszamy do lektury!

Jak napisać zaproszenie? Niezbędne elementy

Istnieje wiele definicji zaproszenia, jednak w skrócie jest to forma, która w prosty sposób przedstawia wszystkie, niezbędne gościom informacje. Zaproszenie powinno być sformułowane w taki sposób, aby nie generować potrzeby dalszego dopytywania np. o strój, konkretną salę czy godzinę przybycia. W Twoim zaproszeniu powinny znaleźć się odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Kto i z jakiej okazji zaprasza?
 • Kogo zaprasza?
 • Kiedy i gdzie odbędzie się wydarzenie?
 • W jakiej formie odbędzie się wydarzenie i jaki strój będzie obowiązywał?
 • Czy osoba zapraszana może przyjść z osobą towarzyszącą?

Każde z powyższych pytań jest tak samo ważne. Jeżeli w zaproszeniu nie umieścisz daty i godziny wydarzenia, Twoi goście nie będą wiedzieli, na jaki termin powinni zarezerwować sobie lub swoim dzieciom czas. Jeżeli w zaproszeniu nie napiszesz, że przyjęcie urodzinowe odbędzie się w ogrodzie/sali zabaw/sali bankietowej, goście mogą ubrać się nieadekwatnie do okazji czy warunków i czuć się niekomfortowo, a przecież zależy Ci na tym, by wszystkim uczestnikom było wygodnie. Dobrze, gdy w zaproszeniu znajduje się także prośba o informację zwrotną w celu potwierdzenia przybycia. Jest to tzw. RSVP (fr. répondez s’il vous plaît). Należy wówczas podać numer telefonu lub e-mail, na który zapraszana osoba może odpowiedzieć.

Zaproszenie ma znaczenie

Świstak przedstawił Ci już niezbędne elementy treści zaproszenia, podpowiada jednak, że jego wygląd jest tak samo ważny, jak treść. Warto pamiętać, że zaproszenie na urodziny, przyjęcie czy innego rodzaju imprezę powinno być dostosowane do wieku gości. Inne wyślesz lub przekażesz gościom na 1. urodziny Twojego dziecka, a inne tym, których pragniesz zaprosić na świętowanie Twoich 30., 40., czy 50. urodzin. Coraz częściej imprezy urodzinowe, zwłaszcza dzieci czy nastolatków, nawiązują do określonego tematu np. popularnego serialu, filmu. Dla chłopców, którym marzą się urodziny w kosmicznym stylu, Świstak proponuje rewelacyjne zaproszenia Kosmos. W zestawie znajduje się 10 szt. zaproszeń wraz z kopertami.

Jak napisać zaproszenie urodzinowe? Zaproszenia oficjalne i nieoficjalne

W przypadku organizowania urodzin przez osoby dorosłe warto, aby zaproszenie utrzymane było w podobnej kolorystyce jak całość przyjęcia. Dobrze sprawdzi się np. połączenia złota lub srebra z czernią. Wygląd zaproszeń powinien być dopasowany do charakteru imprezy, a także wieku gości oraz jubilata czy solenizanta. Treść natomiast powinna być dostosowana do relacji łączącej osobę organizującą dane wydarzenie z gośćmi.

Zaproszenia dzielimy na oficjalne i nieoficjalne. Pierwsze z wymienionych kierowane są np. do nauczycieli, dyrekcji, nieoficjalne zaś do członków rodziny, osób bliskich, koleżanek i kolegów ze szkoły czy pracy. W zaproszeniach oficjalnych warto używać sformułowań „Mam zaszczyt zaprosić”, w przypadku zaproszeń nieoficjalnych formuła „Serdecznie zapraszam” będzie w zupełności wystarczająca.

Garść przydatnych informacji

Zastanawiasz się, jak napisać zaproszenie na urodziny czy inną uroczystość? Należy pamiętać o takich rzeczach, jak kolejność wymieniania osób, odmiana nazwisk czy właściwy czas dostarczenia zaproszenia. Świstak podaje kilka cennych wskazówek:

 • dotyczących kolejności:
  • Jeżeli zapraszasz małżeństwo o tym samym nazwisku, to zawsze w pierwszej kolejności powinno zostać podane imię kobiety.
  • Jeżeli natomiast kobieta nosi podwójne nazwisko, najpierw należy wpisać imię i nazwisko kobiety, a następnie imię i nazwisko mężczyzny.
  • Jeżeli kobieta i mężczyzna noszą inne nazwiska, to również najpierw wymieniona powinna zostać kobieta.
  • Zaproszenie z osobą towarzyszącą nie zawsze jest błędem, jednak może być pewnym nietaktem, zwłaszcza gdy osoba towarzysząca jest wieloletnim partnerem/partnerką lub małżonkiem/małżonką.
 • dotyczących odmiany nazwisk:
  • W języku polskim wszystkie nazwiska należy odmieniać i nie ma ku temu wyjątków gramatycznych. Warto jednak dowiedzieć się bezpośrednio u źródła, jak powinno odmienić się nazwisko danego gościa, by nie poczuł się on urażony. Zdarza się również, że niektóre osoby nie życzą sobie odmiany swojego nazwiska i jako organizator powinieneś tę wolę uszanować.
 • dotyczących czasu dostarczenia:
  • Co do wysyłki zaproszeń, najlepiej dostarczać je minimum 2 tygodnie przed planowanym wydarzeniem. Jeżeli planujesz przyjęcie w wakacyjnym lub świątecznym czasie, wysyłkę czy osobiste wręczenie warto zaplanować nawet miesiąc wcześniej.

Jak napisać zaproszenie? Wzór

Poniżej Świstak prezentuje, jak napisać zaproszenie na urodziny. Oto dwa wzory zaproszeń:

 • wzór zaproszenia nieoficjalnego:

Marta Woźniak

serdecznie zaprasza na 18. urodziny

Marcina Jabłońskiego wraz z osobą towarzyszącą,

które odbędą się 15 kwietnia 2022 roku o godz. 15:30 w pubie „Gryf” w Wólce Kosowskiej, przy ulicy Różanej 15.

Proszę o potwierdzenie przybycia do 25 marca 2022 roku (nr tel. 653458004).

 • wzór zaproszenia oficjalnego:

Dyrekcja, Nauczyciele, Uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 54 w Wólce Kosowskiej

mają zaszczyt zaprosić

Panią Martynę Głuch

na uroczystość jubileuszową szkoły, która odbędzie się dnia 27 czerwca 2022 roku o godz. 10:30 w budynku gimnazjum przy ul. Wrzosowej 55 (sala gimnastyczna).

Gorąco prosimy o towarzyszenie nam w tej wyjątkowej chwili.

Jak napisać zaproszenie na urodziny dziecka? Zaproszenia nietypowe

Urodziny to niezwykle ważny moment w życiu każdego dziecka. Chcesz, aby przeżyło je w wyjątkowy sposób? Wspólnie przygotujcie ciekawe zaproszenie. Zastanawiasz się, jak napisać zaproszenie urodzinowe? Wykorzystaj udostępniony wyżej wzór, a dalej daj się ponieść wyobraźni. Ciekawą opcją jest sięgnięcie po formy nietypowe np. pokryte brokatem czy wykonane w jaskrawych, intensywnych kolorach. Innym, bardzo oryginalnym pomysłem jest zaproszenie w formie zdrapki. Zapraszani goście będą mieli wielką frajdę w momencie odkrywania treści. Świstak proponuje dziewczynkom piękne zaproszenia z zajączkiem ze zdrapką. Komplet składa się z 10 szt. zaproszeń z kopertami. Pod balonikiem, który trzyma w łapce zajączek, znajduje się ukryte pytanie. Z kolei 18. urodziny są szczególnie wyjątkowe. Zaproszenia na „osiemnastkę” różnią się przede wszystkim podejściem do tematu urodzin oraz kolorystyką samych kart. Często są niezwykle humorystyczne w formie i treści. Dla imprezowego nastolatka Świstak proponuje zaproszenia Będzie Głośno, idealnie dopasowane do jego osobowości.

Nietuzinkowe zaproszenia na każdą okazję od SwiastakPakuje.pl

Wiesz już, jak napisać zaproszenie urodzinowe lub na inną okazję, a także, na co zwrócić uwagę podczas wybierania właściwych zaproszeń. Na koniec Świstak podkreśla, że warto postawić na ich wysoką jakość, gdyż nawet poprawnie sformułowana treść i najpiękniejszy wzór na niestarannie wykonanym zaproszeniu prezentuje się po prostu nieestetycznie. Świstak proponuje starannie przygotowane zaproszenia, które ucieszą zaproszoną osobę i będą świadczyć o tym, jak wielką wagę przykładasz do tej czynności. W ofercie znajdziesz m.in. wzory z różnymi postaciami z bajek, takimi jak: syrenka, zwierzątka czy też wróżka. Świstak oferuje także zaproszenia dedykowane na pierwsze urodziny dziecka (specjalnie na roczek) zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Dbamy też o nastolatków – w ofercie mamy opcje specjalnie dla nich. W asortymencie pojawiają się również eleganckie zaproszenia, dzięki którym powiadomisz rodzinę oraz najbliższych o Twoich okrągłych urodzinach. Naprawdę warto przyłożyć się do kwestii zaproszeń, gdyż zostanie to na pewno docenione.

Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bądź na bieżąco