Prezenty na Dzień Taty! zobacz ofertę

Opublikowano Dodaj komentarz

Jak szybko spakować podarunek? Przedstawiamy Wam pakowanie prezentów po japońsku!

Jak zatem zapakować prezent elegancko i sprawnie, mając w domu jedynie nieco papieru albo tkaninę? Najlepiej zrobić to po japońsku! Czyli jak? Świstak siedzi i zawija tą metodą podarunki każdego dnia. Pakowanie prezentów to największa pasja Świstaka. Odkąd poznał furoshiki, czyli japońską sztukę pakowania, podniósł w tym zakresie zarówno jakość, jak i tempo zawijania! Jeżeli także chcesz stać się mistrzem szybkiego pakowania prezentów na wszelkie okazje — podpatruj Świstaka! 

Prezenty, które chcemy spakować szybko, najczęściej po prostu wkładamy do dekoracyjnych, papierowych torebek. Zwykle jednak trudno trzymać w domu zapas torebek w różnych rozmiarach, aby zawsze znaleźć odpowiednią. Kiedy potrzebujemy zapakować prezent szybko bywa, że znalezienie w pobliskich sklepach właściwego formatu lub wzoru graniczy z cudem. Jak zatem zapakować prezent elegancko i sprawnie, mając w domu jedynie nieco papieru albo tkaninę? Najlepiej zrobić to po japońsku! Czyli jak? Świstak siedzi i zawija tą metodą podarunki każdego dnia. Pakowanie prezentów to największa pasja Świstaka. Odkąd poznał furoshiki, czyli japońską sztukę pakowania, podniósł w tym zakresie zarówno jakość, jak i tempo zawijania! Jeżeli także chcesz stać się mistrzem szybkiego pakowania prezentów na wszelkie okazje — podpatruj Świstaka!

Pakowanie prezentów po japońsku

Zanim rozpoczniesz naukę prostego i gustownego pakowania rodem z Dalekiego Wschodu, warto przypomnieć sobie kilka uniwersalnych zasad dotyczących savoir-vivre związanego z pakowaniem jako takim, niezależnie od szerokości geograficznej, w jakiej właśnie się znajdujesz. Wszystko zależy bowiem od specyfiki samego prezentu, okazji oraz osoby obdarowywanej. Jest wiele czynników, jakie warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem pakowania prezentów.

Jaki papier wybrać?

Większość papierów do pakowania podarunków dostępnych na rynku to produkty niskiej jakości. Powszechnie pojawiają się głównie w okolicach Bożego Narodzenia i innych okazji, kiedy wszyscy „rzucają się” wręcz na tego typu artykuły, dlatego warto zawczasu zadbać o dobry jakościowo papier do pakowania prezentów, który nie rozdziera się błyskawicznie w palcach i na rogach gotowych już, opakowanych prezentów. Taki papier do prezentów oferuje i poleca oczywiście Świstak. Papier powinien naturalnie być ozdobny, jednak coraz częściej stawiamy na papier gładki, choćby szary, z drobnymi elementami dekoracyjnymi doczepionymi do wstążki, rafii bądź sznurka, którym jest później przewiązany. Wybierając papier z grafiką, chętniej sięgamy po niezbyt skomplikowane, regularne wzornictwo. Naturalnie najbardziej kolorowo i niemal bez ograniczeń pod tym względem przebiega pakowanie prezentów dla dzieci. Zasadniczo: warto mieć w domu po prostu kilka rodzajów solidnego, mocnego papieru i drobiazgów dekoracyjnych w różnym stylu.

Przygotuj się!

Pakowanie prezentów w papier to często cały rytuał. Najpierw najlepiej naszykować sobie do tego odpowiednie stanowisko. Następnie — wybrać papier, oczywiście w formie praktycznej, niezbyt szerokiej i niezbyt długiej rolki. Optymalne wymiary papieru do pakowania prezentów na rolce to 70 × 200 cm. Łatwo jest je podzielić i pozwalają spakować większość przeciętnej wielkości podarunków. W końcu rzadko dajemy sobie w prezencie bardzo duże podarunki. Warto także przygotować wstążeczki, kokardki czy też dekoracyjne klipsy, drobne dekoracyjne akcesoria na drucikach, bombki, szyszki bądź inne gadżety, jakimi chcemy ozdobić konkretne opakowanie. Do tego, bez względu na to, czy zamierzamy przystąpić do pakowania prezentów po japońsku, czy też w inny sposób, oczywiście taśmę klejącą i nożyczki.

Pakujemy!

Sprawne pakowanie ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o pakowanie prezentów świątecznych. Jest ich przeważnie dużo, a w Boże Narodzenie szczególnie zależy nam na tym, aby, jak sama nazwa wskazuje, pięknie się prezentowały. Można przyjąć tutaj różne strategie, na przykład taką, że wszystkie podarunki pakujemy w ten sam sposób i w tym samym stylu, aby komponowały się z całą resztą świątecznej oprawy w danym roku. Można także, odwrotnie, postawić na prezentowy miszmasz, aby każda paczuszka wyróżniała się oryginalnym opakowaniem. Albo na przykład — pakowanie prezentów dla dzieci i dla dorosłych odbywa się w dwóch różnych konwencjach. Niezależnie od wybranej koncepcji pakowania prezentów, powinno to być zrobione starannie i estetycznie. Zaczynamy zatem od przycięcia papieru tak, aby niewiele wystawał poza obręb prezentu. Następnie… No właśnie — zwykle układasz prezent, na przykład książkę, równolegle do brzegów tego kawałka papieru. Tymczasem według sztuki pakowania prezentów po japońsku, co w tamtym kraju jest zupełnie oczywiste, układasz prezent w centrum tak przygotowanego kawałka papieru, ale nieco po skosie. Następnie — zawijasz go z każdej strony do wewnątrz, naturalnie wszystkie rogi i krawędzie składając do środka. Kiedy wszystkie brzegi są już zawinięte, a pakowana książka wygląda jak idealny, pokryty papierem prostokąt, wystarczy nieco taśmy klejącej, która utrzyma zawinięty papier we właściwym miejscu. Voilà! Teraz wystarczy przykleić na prezent ozdobną rozetkę albo przewiązać go sznurkiem, rafią, kolorową wstążeczką, włóczką bądź inną wybraną tasiemką. Do niej przyczepić możesz chociażby dekorację na druciku, czy też dekoracyjnym spinaczu, albo przy pomocy kleju bądź w dowolny inny sposób — przytwierdzić wybraną ozdobę do prezentu. Wygląda to bardzo efektownie, nie zajmuje dużo czasu i nie wymaga przesadnych zdolności manualnych. Jeżeli chodzi o pakowanie prezentów dla dzieci, można zawsze przyczepić do prezentu miniaturową zabawkę albo chociażby kolorowy pomponik.

Jak jeszcze pakować po japońsku?

Pakowanie prezentów po japońsku to nie tylko oryginalne, sprawne zawijanie papieru. Nawiązując do japońskiej kultury, swój prezent warto ozdobić na przykład papierowymi elementami złożonymi według sztuki origami. Origami to popularna w Japonii od wieków sztuka efektownego składania papieru w różne ciekawe kształty. To rozwiązanie ciekawe, ładne i zarazem ekonomiczne. Jeżeli nie czujesz się mistrzem origami, możesz po prostu złożyć kawałek papieru w prosty, elegancki i uniwersalny kształt wachlarzyka, a następnie przyczepić go do opakowania z prezentem — efekt gwarantowany. Pakowanie prezentów w papier to nie jedyny sposób pakowania podarunków popularny w Japonii. Wspomniane już furoshiki oznacza nie mniej, nie więcej niż pakowanie w swoisty węzełek z tkaniny. Furo to po japońsku łaźnia. Shiki zaś — rozłożenie. Dawniej w japońskich publicznych łaźniach po skorzystaniu z nich rozkładano kawałek tkaniny bądź ręcznik, w który pakowano pozostałe utensylia i mokre ubrania robiąc poręczny węzełek, z którym łatwo było wrócić do domu. Obecnie furoshiki kojarzy się jednak głównie z eleganckim i stylowym pakowaniem prezentów. Biorąc pod uwagę metodę furoshiki – zawijanie tkaniny, o innych niż papier właściwościach, przebiega nieco inaczej. Kładziesz zatem podarunek pośrodku chusty, apaszki lub innego kawałka tkaniny przeznaczonego na opakowanie, ponownie nie równolegle do jej boków! Zawijasz tkaninę z dwóch stron wokół prezentu tak, aby jeden róg znalazł się pod nim, a drugi — na wierzchu. Następnie po obydwu bokach przybliżasz tkaninę bezpośrednio do podarunku, a jej końce związujesz na szczycie choćby w efektowny supełek. Do tak zapakowanego prezentu także możesz dodać ciekawe ozdoby, na przykład przykleić, przywiązać albo przyszyć różne elementy. Koraliki i inne ozdoby są tutaj mile widziane. Ta metoda pakowania prezentów po japońsku jest wyjątkowo elegancka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że bywa znacznie bardziej kosztowna niż pakowanie prezentów w papier.

Papier przecież wszystko przyjmie!

Papier jest przeważnie znacznie tańszy niż wymyślne tkaniny stosowane do furoshiki. Jeżeli zatem prezent ma wyglądać po prostu ładnie, ale nie przesadnie ekskluzywnie, zazwyczaj pozostaniesz przy papierze pakowym w ciekawe, nowoczesne wzory oraz praktycznym i szybkim pakowaniu prezentów po japońsku przedstawionym wcześniej. Kusi jednak, aby na przykład podczas pakowania prezentów dla dzieci w wieku niemowlęcym użyć na przykład tetrowej pieluszki. Czy zawsze będzie to wyglądało efektownie? To już sprawa dyskusyjna. Warto poćwiczyć pakowanie po japońsku na tanich materiałach różnego typu. Większości osób taki trening nie powinien zająć dużo czasu. Świstak poleca wysokojakościowe papiery do pakowania prezentów w różnych wzorach i kolorach sprzedawane w pakietach, dzięki czemu jest to ekonomiczne rozwiązanie. Jeżeli do tej pory nie próbowałeś pakować prezentów po japońsku, to warto spróbować właśnie na materiałach od Świstaka. Wówczas, nawet jeżeli etap prób i błędów potrwa nieco dłużej niż przeciętnie, zwykle zostanie Ci jeszcze sporo papieru do fachowego opakowania podarunków. Pakowanie prezentów to pasja i przyjemność, o czym najlepiej wie sam Świstak, który właśnie pakuje dalej…

Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bądź na bieżąco