Opublikowano Jeden komentarz

Najciekawsze tradycje wielkanocne – sprawdź czy je znasz i pielęgnujesz

Drewniany zając dekoracja wielkanocna kontur, z wpisanym w środku pozdrowieniem Wesołego Alleluja.

Święta wielkanocne za pasem, dlatego mamy dla Was coś związanego z tej okazji. Zapoznajcie się z naszą listą na najciekawsze tradycje wielkanocne, o których być może nie mieliście pojęcia. Poczujcie wraz z nami świąteczny klimat Wielkiej Nocy i przeczytajcie wpis, który opisuje najciekawsze tradycje wielkanocne, pielęgnowane w Polsce od wielu dziesięcioleci.

 

 

 

 

 

1. Malowanie pisanek

Jedna z najbardziej popularnych tradycji wielkanocnych.
W Polsce każdy region ma inny sposób ozdabiania jajek. Pisanki można okleić, malować lub wyskrobać wzory na skorupce ostrym narzędziem. Jajka są symbolem pomyślności, oraz nowego życia

Jajko wielkanocne duże emaliowane z wizerunkiem zająca, otoczonym złotym jajkiem. Dekoracja wielkanocna na prezent.

2. Lany Poniedziałek znany jako śmigus-dyngus

Dawniej były to dwa odrębne zwyczaje. Śmigusem nazywano symboliczne uderzanie gałązkami wierzbowymi po nogach i oblewanie zimną wodą, co miało oznaczać wiosenne oczyszczenie. Dyngus polegał na uwolnieniu się od oblewania wodą. Kiedy Panna chciała uniknąć uderzania gałązkami lub lania wodą mogła wykupić się przez podarowanie tradycyjnej pisanki lub innego przysmaku ze świątecznego stołu.

3. Szukanie zajączka

Zabawa ta przyszła do Polski z Niemiec i przyjęła się w niektórych regionach. Według tradycji zając chodzi z koszyczkiem i zostawia upominki, które należy szukać. W większości przypadków są to słodkości czy drobne prezenty. Zabawa ta oznacza wyraz wielkanocnej radości.

Kolorowe toppery do szukania jajek wielkanocnych w ogrodzie

4. Niedziela palmowa zwana również kwietną lub wierzbną

Standardowe palmy przygotowuje się z wierzby, która jest symbolem nieśmiertelności duszy. Palmy ozdabia się również ziołami, piórkami w różnych kolorach i suszonymi kwiatami. Święcenie palmy to dawna tradycja, która symbolizuje ochronę domowników przed nieszczęściem. Palmy symbolizują również zmartwychwstanie i życie wieczne.

5. Święcenie pokarmów

W Wielką Sobotę pójście ze święconką do kościoła to dla katolików jeden z ważniejszych elementów świąt . Należy poświęcić koszyczek i odstawić go do następnego dnia czyli wielkanocnego śniadania. Nie wolno naruszyć jego zawartości przed końcem Wielkiego Postu. W czasie wielkanocnego śniadania wszystkie pokarmy ze święconki powinny zostać zjedzone, by zapewnić sobie pomyślność i dostatek na kolejny rok. Początkowo wielkanocne święconki nie były zanoszone do świątyń. To kapłan przyjeżdżał na wieś i tam święcił pokarmy.

Czekoladki wielkanocne z dedykacją i życzeniami

6. Wielki Post

Okres wielkopostny t rozpoczyna Środa Popielcowa, która nazywana jest także Popielcem, tego dnia ludzie udają się do kościoła. wierni podczas liturgii pochylają głowy w pokorze, kapłan natomiast symbolicznie posypuje je popiołem Wielki Post kiedyś obchodzono bardzo surowo. Nie wolno było organizować w tym czasie zabaw, słuchać głośnej muzyki czy jeść tłustego jedzenia. W tym okresie ludzie skupiali się na modlitwie, pomagali również ubogim w przygotowaniach do Świąt.

WIANEK wielkanocny żywy z bukszpanu

7. Pogrzeb żuru i śledzia

Dawniej okres postu był ściśle przestrzegany. Nie jedzono cukru, nabiału i mięsa. Do dyspozycji pozostawiał tylko żurek i śledzie. Potrawy te spożywano przez 40 dni Wielkiego Postu. W Wielki Piątek organizowano pogrzeb żuru i śledzia w którym uczestniczyła cała wieś. Wynikało to z wielkiej radości ze zmiany diety.

A tymczasem zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdziecie kategorię prezenty wielkanocne. Tam również skrywają się niczym zajączek w ogrodzie, przepiękne dekoracje świąteczne, dzięki którym możecie sprawić, że klimat świąteczny zagości w Waszym domu.

1 komentarz do “Najciekawsze tradycje wielkanocne – sprawdź czy je znasz i pielęgnujesz

  1. Bardzo lubię wielkanoc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *