Opublikowano:

Kim jest skrzat i skąd przywędrował? Historia małych postaci bożonarodzeniowych

Kim jest skrzat i skąd się wziął? Jaka jest jego historia? Co ma ta mała postać z długą brodą i w wiszącej czapce wspólnego ze Świętami Bożego Narodzenia. Ten temat długo trapił naszą świstakową rodzinę i postanowiliśmy poszukać nieco wiadomości o skrzatach, ich zwyczajach, wyglądzie oraz zajęciach.

 

 

Po weryfikacji wielu źródeł udało nam się ustalić, (oczywiście z pomocą nieocenionego Świstaka) kto to jest skrzat i w jaki sposób do nas przywędrował. Jak powszechnie wiadomo ta mała postać ma wiele nazw, które zostały ogólnie przyjęte jako synonimy. Skrzat, gnom, krasnal. Jak żyją i co robią, te oraz kilka innych zagadnień, które wiążą się z ich życiem postaramy się nieco przybliżyć.

 

Skrzat świąteczny w ciemnozielonej kolorystyce. Idealna dekoracja świąteczna w postaci krasnoludka.

HISTORIA rodu czyli SKRZAT i jego pochodzenie

Gnom, znany u nas bardziej pod nazwą Skrzat jest znany w całej Europie już od dobrych kilku wieków. jak udało się ustalić się badaczom ich ojczyzną jednak ma być Skandynawia, skąd ta mała postać wyruszyła w podróż po całym świecie.

Etymologia nazwy

Podobno nazwa skrzat, inaczej gnom pochodzi  z nowołacińskiego słowa gnomus. Słowo to ma mieć dwa źródła, z greki oznacza od gnomoz wiedza, lub co bardziej prawdopodobne od słowa genomos czyli mieszkaniec ziemi.

Pluszak świąteczny skrzat z długimi nogami, które wiszą, można posadzić skrzata.

Jak wygląda skrzat i czym się cechuje?

Te wyjątkowe postacie w większości przypadków, od zapisków w księgach, jak i w ustnym przekazywaniu legend o tych postaciach mają one wspólne cechy. Zazwyczaj Skrzaty określane są jako niskie postaci, kobieta lub mężczyzna, niskiego wzrostu, najczęściej z nakryciem głowy, jaką jest czerwona czapka. Oczywiście z upływem czasu ich strój nabrał wielowariantywności kolorystycznej, dzięki czemu ich stroje stały się barwne.

Skrzaty miały odpowiadać za opiekę nad gospodarstwem domowym. Miały pilnować rodziny i domu, w których okolicy się zadomowiły. Ich nadrzędnym obowiązkiem było roztaczanie opieki i bezpieczeństwa, a także dobrobytu wokół gospodarstwa lub rodziny.

Termokubek świąteczny z piękną grafiką. Idealny prezent na Święta Bożego Narodzenia.

Ze względu na wiele lokalnych wariantów związanych z pochodzeniem i wyglądem skrzatów ustalono, że te niskie, brodate stworzenia najczęściej zamieszkiwały ciemne miejsca, podziemie, zakamarki w ogrodach i lasach.

Skrzaty według podań i legend cechują się niebywałą siłą i podobno  mają nadprzyrodzone siły przy tworzeniu produktów, które pochodzą z naturalnego materiału. Warto nadmienić, że wszystkie ich działania nie mogą mieć złego wpływu na Ziemię. Skrzaty żyją w zgodzie z naturą i ziemią, pomagają ludziom w gospodarstwach i w ciągu ostatnich kilku sezonów są świątecznymi bohaterami, które ludzie chętnie zapraszają do swych domów.

Dlaczego Skrzat kojarzy się z Bożym Narodzeniem?

Wieści ze świata głoszą, że najpopularniejsi przedstawiciele z grupy pomocników św. Mikołaja to przede wszystkim elfy. Wiadomo o nich jednak to, że mieszkają na Biegunie Północnym i raczej nie podróżują po świecie. Nasi mali bohaterowie, w wielkich czapkach, które najczęściej przysłaniają im oczy i twarz wywodzą się z terenów skandynawskich, a tam to oni przejmują świąteczną inicjatywę.

Skrzat świąteczny

Jak podają różne źródła skrzaty w Boże Narodzenie wychodzą z lasów, aby jako pomocnicy świętego Mikołaja, odciążyć go w obowiązkach. Pomagają Mikołajowi roznosić do domów prezenty, przechodząc z pakunkami przez główne drzwi domostwa bez żadnego skrępowania.

Tak sobie myślimy w naszej świstakowej rodzinie, że skrzaty zostały kiedyś zauważone przez ludzi. A jak wiadomo, ludzie są bardzo ciekawscy, zaczęli poszukiwać wiadomości na temat tych tych wyjątkowych postaci, fotografować i opisywać ich zwyczaje, a na koniec zaprosili je do domów.

Obecnie skrzaty to jedne z najpopularniejszych postaci, które kojarzą się ze świętami, dlatego cała branża świąteczno-zimowa oszalała na ich punkcie i taśmowo rozpoczęła produkcję dekoracji, które przypominają w wyglądzie te małe fantastyczne stworzenia.

A Ty w tym roku zaprosisz skrzata do swojego domu na święta?

Dowiedz się więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.