Prezenty na Dzień Taty! zobacz ofertę

Opublikowano 8 komentarzy

Kim jest skrzat i skąd przywędrował? Historia małych postaci bożonarodzeniowych

Kim jest skrzat i skąd się wziął? Jaka jest jego historia? Co ma ta mała postać z długą brodą i w wiszącej czapce wspólnego ze Świętami Bożego Narodzenia. Ten temat długo trapił naszą świstakową rodzinę i postanowiliśmy poszukać nieco wiadomości o skrzatach, ich zwyczajach, wyglądzie oraz zajęciach.

 

 

Po weryfikacji wielu źródeł udało nam się ustalić, (oczywiście z pomocą nieocenionego Świstaka) kto to jest skrzat i w jaki sposób do nas przywędrował. Jak powszechnie wiadomo ta mała postać ma wiele nazw, które zostały ogólnie przyjęte jako synonimy. Skrzat, gnom, krasnal. Jak żyją i co robią, te oraz kilka innych zagadnień, które wiążą się z ich życiem postaramy się nieco przybliżyć.

 

Skrzat świąteczny w ciemnozielonej kolorystyce. Idealna dekoracja świąteczna w postaci krasnoludka.

HISTORIA rodu czyli SKRZAT i jego pochodzenie

Gnom, znany u nas bardziej pod nazwą Skrzat jest znany w całej Europie już od dobrych kilku wieków. jak udało się ustalić się badaczom ich ojczyzną jednak ma być Skandynawia, skąd ta mała postać wyruszyła w podróż po całym świecie.

Etymologia nazwy

Podobno nazwa skrzat, inaczej gnom pochodzi  z nowołacińskiego słowa gnomus. Słowo to ma mieć dwa źródła, z greki oznacza od gnomoz wiedza, lub co bardziej prawdopodobne od słowa genomos czyli mieszkaniec ziemi.

Pluszak świąteczny skrzat z długimi nogami, które wiszą, można posadzić skrzata.

Jak wygląda skrzat i czym się cechuje?

Te wyjątkowe postacie w większości przypadków, od zapisków w księgach, jak i w ustnym przekazywaniu legend o tych postaciach mają one wspólne cechy. Zazwyczaj Skrzaty określane są jako niskie postaci, kobieta lub mężczyzna, niskiego wzrostu, najczęściej z nakryciem głowy, jaką jest czerwona czapka. Oczywiście z upływem czasu ich strój nabrał wielowariantywności kolorystycznej, dzięki czemu ich stroje stały się barwne.

Skrzaty miały odpowiadać za opiekę nad gospodarstwem domowym. Miały pilnować rodziny i domu, w których okolicy się zadomowiły. Ich nadrzędnym obowiązkiem było roztaczanie opieki i bezpieczeństwa, a także dobrobytu wokół gospodarstwa lub rodziny.

Termokubek świąteczny z piękną grafiką. Idealny prezent na Święta Bożego Narodzenia.

Ze względu na wiele lokalnych wariantów związanych z pochodzeniem i wyglądem skrzatów ustalono, że te niskie, brodate stworzenia najczęściej zamieszkiwały ciemne miejsca, podziemie, zakamarki w ogrodach i lasach.

Skrzaty według podań i legend cechują się niebywałą siłą i podobno  mają nadprzyrodzone siły przy tworzeniu produktów, które pochodzą z naturalnego materiału. Warto nadmienić, że wszystkie ich działania nie mogą mieć złego wpływu na Ziemię. Skrzaty żyją w zgodzie z naturą i ziemią, pomagają ludziom w gospodarstwach i w ciągu ostatnich kilku sezonów są świątecznymi bohaterami, które ludzie chętnie zapraszają do swych domów.

Dlaczego Skrzat kojarzy się z Bożym Narodzeniem?

Wieści ze świata głoszą, że najpopularniejsi przedstawiciele z grupy pomocników św. Mikołaja to przede wszystkim elfy. Wiadomo o nich jednak to, że mieszkają na Biegunie Północnym i raczej nie podróżują po świecie. Nasi mali bohaterowie, w wielkich czapkach, które najczęściej przysłaniają im oczy i twarz wywodzą się z terenów skandynawskich, a tam to oni przejmują świąteczną inicjatywę.

Skrzat świąteczny

Jak podają różne źródła skrzaty w Boże Narodzenie wychodzą z lasów, aby jako pomocnicy świętego Mikołaja, odciążyć go w obowiązkach. Pomagają Mikołajowi roznosić do domów prezenty, przechodząc z pakunkami przez główne drzwi domostwa bez żadnego skrępowania.

Tak sobie myślimy w naszej świstakowej rodzinie, że skrzaty zostały kiedyś zauważone przez ludzi. A jak wiadomo, ludzie są bardzo ciekawscy, zaczęli poszukiwać wiadomości na temat tych tych wyjątkowych postaci, fotografować i opisywać ich zwyczaje, a na koniec zaprosili je do domów.

Obecnie skrzaty to jedne z najpopularniejszych postaci, które kojarzą się ze świętami, dlatego cała branża świąteczno-zimowa oszalała na ich punkcie i taśmowo rozpoczęła produkcję dekoracji, które przypominają w wyglądzie te małe fantastyczne stworzenia.

A Ty w tym roku zaprosisz skrzata do swojego domu na święta?

Dowiedz się więcej

8 komentarzy do “Kim jest skrzat i skąd przywędrował? Historia małych postaci bożonarodzeniowych

 1. Tak zaprosze mam skrzaty.Bardzo je lubie.

 2. Nie bo są brzydkie i mogą straszyć dzieci 🙈

 3. Mnie takie gnomy kojarzą się ze świetami.

 4. Mnie nie kojarzą się ze świętami. Ze świętami Bożego Narodzenia kojarzą się inne postaci, choć nie przeszkadza mi taka malutka dekoracja jako dodatek.

  1. A mnie ze świętami kojarzy się tylko i wyłącznie Mikołaj. Lubie skrzaty ale w dekoracjach wolę mikołaje 🙂 Zaproście je do domu 🙂

 5. Bynajmniej gnomy wypieraja Św. Mikołaja w sklepach. Jest ich coraz więcej!
  Żeby nie było tak, że Mikołaj zniknie na rzecz gnomow.
  Łatwiej go wyprodukować, bo nie ma twarzy wystaje mu tylko nos. Można go zrobić we własnym zakresie.
  Niestety wróżę mu ogromną karierę.

 6. Skrzaty są okej. W świeta przyniosly mi monitor bo Mikołaj nie mogl przyjechac. W tym roku chce dostac zestaw do lutowania. Szymon M

 7. Zaprosiłam, przyszło kilkoro skrzatów 🙂 A tak serio to macie piękne produkty, pewnie jeszcze kiedyś coś kupię. Mila obsługa, zwłaszcza Pani Marysia pomocna przez telefon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bądź na bieżąco